До момента с lokster разгледахме 3 „живи“ мини операционни системи – Slax, Antix и Puppy Linux. И трите си имат своите предимства и недостатъци и вероятно ще се затрудните коя от трите е за вас. За да ви затрудня допълнително 😉 , днес ще представя още една мини ОС, която остави у мен доста приятни впечатления.
Става дума за малката Линукс дистрибуция Wolvix. Тя има доста сходни черти със Slax – отново е базирана на Slackware + Linux live скриптовете. Налична в два варианта – Wolvix Cub и Wolvix Hunter – тя си е поставила за задача да ви осигури пълни мултимедийни възможности в преносим вариант и при това с малък обем. В настоящата статия ще разгледам по-малкия вариант – Wolvix Cub. Wolvix Cub е с обем не прехвърлящ 256МБ, но в него е събрано голямо количество софтуер. Мога да опиша Wolvix като подобна на Slax и същевременно взела лесно достъпните настройки от Puppy.
За да заредите Wolvix, трябва да запишете CD с *.iso изображението и да стартирате компютъра си от него. При зареждане може Wolvix да се зареди с настройки по подразбиране или да се въведат допълнителни команди, съобразени с различни нужди. По време на зареждането, Wolvix разпознава хардуера в системата и ако всичко е ОК, би трябвало да видите Входен екран, в който от вас се изисква име и парола. Те са root с парола toor. На по-късен етап може да промените паролата и да създадете нови потребители.
Работната среда на Wolvix е XFCE и е издържана в приятно сиво-синя цветова гама. При желание може да се използва и по-леката работна среда Fluxbox.
В долната част на екрана е разположен панел, съдържащ меню с програмите, бързи връзки към най-често използваните от тях, управление на звука и др. В горната част малко необичайно е разположен панел, в който се намира списък със стартираните приложения, както и системната област за уведомяване. Впрочем, разположението на панелите подлежи на пълна промяна.
Програмите в Wolvix са разпределени по категории, много напомнящи тези в Убунту – Office, Multimedia, Graphics, Network, System; и др. По-долу ще разгледам част от приложенията по категории, но преди това искам да обърна внимание върху един от най-добре изпипаните елементи в Wolvix – Wolvix Control Panel.
Съдържанието му е организирано в отделни подпрозорци, отново обособени по категории. Настройката на основните компоненти на Wolvix е изцяло в графичен режим, така че да не затруднява онези от вас, които нямат опит с конзолата.
Инсталацията е доста улеснена и имате избор на нормална пълна инсталация или на инсталация, при която на практика съдържанието на CD носителя се копира на твърд диск или Flash памет, а промените се записват в един файл с предварително избран размер (т.нар. Frugal Install). В подобен стегнат стил са и следващите настройки, затова само ще ги покажа по-долу.
На горното изображение се вижда една от силните страни на Wolvix – възможността нов софтуер да се добавя просто чрез единични напълно независими модули. Това е доста гъвкав механизъм, първоначално намерил приложение при Slax – слагате един-единствен файл в определена директория и имате готов за употреба софтуер; изтривате го и софтуера изчезва безследно.
Някои от по-важните категории софтуер:
- Graphics – Сред приложенията, които са в тази категория се открояват GIMP (най-добрият свободен редактор на изображения), Inkscape (мощен редактор на векторна графика). Не са пропуснати и програми за преглед на изображения (Gqview), а също и за проста обработка на изображения (mtpaint).
- Multimedia – Определено има предостатъчно софтуер, който ще ви позволи не само да гледате и слушате кажи-речи всичко под слънцето, но и да създавате DVD, записвате дискове и др. В тази категория има програми като MPlayer и GXine (те възпроизвеждат почти всеки попаднал им формат), Audacious (симпатичен аудио плейър с Winamp-подобен интерфейс), Gnomebaker (запис на CD/DVD носители) и др.
- Network – Отново внимателно подбран списък с приложения, включващ Mozilla Firefox, Claws Mail (пощенски клиент), gwget (download manager), Pidgin (софтуер за моментална комуникация), Transmission (torrent клиент) и др.
- Office – Включени са стандартните редактор на документи (Abiword), електронни таблици (Gnumeric), календар (Orage), *.pdf четец (Evince). Abiword и Gnumeric могат да отварят и записват във форматите на MS Office, за онези от вас, които са принудени да ги използват все още.
- System – Тук се намират приложения, с чиято помощ могат да се двършат куп полезни системни операции. Част от приложенията тук са Firestarter (софтуерна защитна стена, с чиято помощ може да се споделя и Интернет връзката), GParted (манипулатор на дялове), Gslapt (мениджър на пакети, подобен на Synaptic), Iso Master (работа с *.iso файлове) и др.
В заключение мога да кажа, че Wolvix е наистина една чудесна домашна Линукс дистрибуция за хората, които предпочитат по-малки операционни системи. Наличието на „жива“ Линукс ОС, комбинирано с възможностите за запазване на настройките на Flash памет, както и пълна инсталация плюс добър мениджър на пакети, правят Wolvix приложима за широк кръг от системи. За това в немалка степен допринасят и ниските системни изисквания – с процесор над 300МХц и памет над 128МБ, всяка система ще работи с Wolvix без особени трудности.
Двете версии могат да се изтеглят от http://rubyringtechnologies.com/wolvix.php или чрез torrent.
-Как да си пусна интернета .Със статичен
адрес съм .Получавам го по кабел . Ако
може по-подробно обяснение .Благодаря
предварително
@ivan: За Wolvix ли става въпрос? Ако да, то ще трябва да си го дръпна, за да проверя, тъй като отдавна не съм го поглеждал покрай Убунту… 🙂
И с Убунту 8.10 не винаги успяжам да пусна интернете .Получавам Интернет по лан мрежа.Аз записвам маската 255.255.255.0 натисна окей и убунтуто запомня или
4 или 24 .След много опити понякога успявам да се свържа . С двд-то на учи свободен е още по-зле . Там въобще не мога да пусна интернета .Вече 2-3 години
търся линукс на които всичко да му е наред .
@ivan всъщност мрежовата маска вътрешно се представя като двоично число. Примерно, маска 255.255.255.0 всъщност представлява двоичната поредица 11111111 11111111 11111111 00000000 (4×8 бита = 32 бита). Изписването на мрежова маска като едно десетично число (примерно 24) означава че първите 24 бита от двоичната поредица са единици. Така че дали ще напишеш 255.255.255.0 или 24 няма значение.
Изобщо не би трябвало да имаш проблеми с LAN Интернет под всеки съвременен Линукс, още по-малко пък под Убунту. Най-вероятно ти не правиш настройките правилно.
Плюс това, за да си настроиш Интернета не ти е необходимо да знаеш само мрежовата маска, а и IP адреса, DNS сървърите, IP адреса на Gateway-а… Всички тези неща можеш да ги видиш докато си под Windows, и след това да ги въведеш в настройките на мрежата под Убунту. Ако го направиш правилно, съм 99% сигурен че ще тръгне.
Като допълнение към написаното от lokster – има значение и как точно се свързваш към Интернет. Ако се използва напр. PPPOE, ще трябва да си го настроиш от меню Система – Администриране – Мрежа (в Убунту). Там си има вграден помощник за такъв тип връзка. Ако ли е някакъв друг тип свързване и не си сигурен, просто попитай доставчика ти за подробностите. Няма значение, че вероятно ще ти обяснят как да стане под Windows -знаеш ли детайлите, ще се оправиш и под Линукс.
Zdraweite
sega sam s Vector Linux i zatova pisha s latinica Nastroikite na mrejata mi sa
edni i sasti i za ubuntu i za mandriva no pri 1 ponakoga ne se svarzvam a pri
2 vinagi se svarzvam ako nastroikite sa greshni ne bi triabvalo i s mandriva
da se polu4ava .ne moje da sa greshni zastoto sa mi gi dali ot firmata dostav4ik
a stavat s windows slax i dr .
Здравейте
С Мандрива линукс вавеждам статичен ип – ип адрес-субнет маск – дефау гатевау -преференд днс – алтернате днс и имам интернет . С учи свободен (убунти) и дебиан последните 2 ниама каде да се ваведат и ниама интернет . Моля кажете
къде да ги ваведа ? . Бих си ползвал Мандривата обаче при нея друго не е на ред .Благодаря преджарително