Напоследък всички станахме свидетели на тежката борба на преподавателите за достойна оценка на труда им. Днес ще ви представя една малко по-друга (но отново толкова тежка) борба срещу определени практики в нашите училища. Става дума за проекта „Учи свободен“, иницииран от преподавателя от гр. Лом Данаил Трайчев.
Това е диск с напълно свободен софтуер, в голяма част адаптиран на Български език и подбран да бъде полезен на учениците от различни възрастови групи. Идеята му е да предостави свободни и модерни алтернативи на платените (и често скъпо струващи) програми, които се използват понастоящем в Българските училища. Извън чисто финансовата част (какво по-евтино от безплатното?!), „Учи свободен“ може да има едно много по-важно последствие за учители и ученици – да им даде знанието, че имат правото на свободен избор при използването на информационни технологии и ресурси в обучението. Защото, нека бъдем честни, там където изобщо има достъп до модерни компютърни кабинети, се преподава тенденциозно; до учениците често стигат знания, пречупени през особеностите на определени (комерсиални) продукти. Така вместо да придобият общото познание да работят с електронни таблици например, учениците придобиват умения да работят с Microsoft Excel. И това е само един от многото примери, които могат да бъдат дадени.
След тези встъпителни думи, нека по-подробно ви запозная със съдържанието на диска. Всички програми в него са с версия за Windows. Това може да изгледа странно на пръв поглед – много по-логично е диска да предлага освобождаване не само от комерсиален приложен софтуер, но и от комерсиалната операционна система (разбирай Windows). Но според мен, този подход е правилен, защото ако привикнете да използвате предложените в диска програми ежедневно, то евентуален преход към Линукс ще е почти неусетен. Нека поясня – всичките програми са многоплатформени и изглеждат и работят аналогично и под Windows и под Линукс. Освен това, много от тях са и поначало включени в повечето модерни Линукс дистрибуции. В такъв случай, при евентуален преход към Линукс, ще ви се наложи само леко привикване към интерфейса и малко по-различното устройство на организация на тази операционна система, а програмите ви за ежедневна работа ще са си същите.
Програмите са разделени по категории както следва:
1. Информационни технологии. – Под това малко общо име се крият следните програми:
- OpenOffice.org – пълен офис пакет, напълно свободен и способен да замести Microsoft Office;
- Mozilla Firefox – уеб четец. Направо задължителен, ако поне малко държите на сигурността си в Мрежата;
- Mozilla Thunderbird -клиент за електронна поща. Онези от вас, които ползват Firefox, едва ли ще имат нужда от убеждаване, за да го използват;
- The GIMP – редактор на растерни изображения, за който спокойно може да се каже, че на моменти диша на Adobe Photoshop във врата;
- Inkscape – редактор на векторни изображения, с професионален вид и възможности;
- 7-zip – програма за работа с архиви. Поддържа голяма част от популярните формати, а собственият и *.7z формат предлага чудесни нива на компресия.
2. Информатика
- Lazarus – графична интегрирана работна среда (IDE) за програмиране на Object Pascal. По вид и функции се доближава до Delphi;
- FBIde – работна среда за програмиране на BASIC;
- Dev-C++ – интегрирана работна среда за програмните езици C/C++;
- nVU – Уеб редактор базиран на платформата на Mozilla. Предлага удобен интерфейс и възможност за разширяване на функционалността му под формата на разширения;
- Notepad++ – мощен текстов редактор, особено подходящ за използване от програмисти.
3. За най-малките
- GCompris – чудесна колекция от образователни и много занимателни игри, подходящи за деца от 2 до 10 години;
- TuxPaint – програма за рисуване, с интерфейс специално оптимизиран за лесно разучаване от децата;
4. За всички предмети
- RealVNC – програма за осъществяване на отдалечен достъп и контрол на компютри. Позволява интерактивно да показвате на отсрещната страна как да извърши дадено действие, чрез поемане на контрола върху мишката и клавиатурата;
- VideoLAN – програма за аудио и видео възпроизвеждане, събрала в себе си прост интерфейс и богата функционалност.
Към момента това са достъпните програми в диска. Съдържанието е близо до това на The Open CD (сега вече под името OpenDisc), за който проект вече писах, плюс допълнителни програми.
Бидейки отворен проект, „Учи свободно“ ви предлага възможността и вие да допринесете за развитието му. Това може да стане чрез разпространяване на информация за него, чрез подготвяне на нови програми, които да бъдат включени, чрез помощ при превода на програми или дори чрез просто съобщаване за съществуващи грешки. На страницата има възможност и за регистрация, която ще ви даде възможност да сте по-добре информирани за новостите около проекта. За училищата също има възможност за регистрация, чрез която да се улесни връзката им със създателите на проекта и да могат да разчитат на по-голяма помощ, свързана с използването на програмите от диска. За повече подробности може да видите тази помощна страница, а самият диск може да се изтегли напълно свободно от тук.
В заключение мога да кажа, че много трудно мога да намеря някакъв конструктивен недостатък на „Учи свободен“. Идеята стояща зад него и развитието му до момента, ме карат да съм горд, че в България има такива будни преподаватели и хора, които да ги подкрепят! Така че, разгледайте официалната страница, опитайте програмите и ако останете доволни, предложете диска във вашето (или на децата ви) училище. Ще направите едно добро дело!
Нека не изпадаме в подробности, но FBIde, Dev-C++ и Notepad++ не са многоплатформени 😉 Но… това всъщност не е от значение, защото и трите са си типични среди за програмиране (FBIde и Notepad++ по-скоро са програмистки редактори), които имат безброй аналози и алтернативи под Линукс.
А относно диска „Учи свободен“ – браво и от мен на създателя му. Леко напомня на TheOpenCD, в което всъщност няма нищо лошо.
Само ми се струва че изборът на програми е малко беден – няма никакви програми свързани с математика, физика, химия, астрономия, география… все интересни предмети.
За всички тези предмети има хубави образователни програмки. (Ако трябва мога да изредя имена)
Текущите програми на диска според мен са на двете крайности – или за бъдещи „чиновници“ (всички офис програми), или за бъдещи програмисти…
Има нужда от повече разнообразие.
@lokster: Благодаря за уточнението. Както добре е известно, програмирането не е от силните ми страни ;). Затова моля читателите да ми простят за тази грешка. А относно приликите с The Open CD – този проект лежи в голяма степен именно на него. За разнообразието си прав и аз имам някои предложения, които ще пусна на авторите на проекта.
Ха! Случайно попадам на представянето на моя диск на този сайт – това се казва изненада! Светли, благодаря за добрите думи! Много вярно си усетил и причината да подбера свободни програми за Windows – в крайна сметка това се ползва в момента в училищата, трябва да започнем оттук 🙂
Като допълнение мога да кажа и това – диска разполага с инсталатор, който може да инсталира автоматично, без допълнителна намеса всички програми представени на диска, което (според мен) е особено полезно за компютърни зали и спестява много усилия на преподавателя. Освен това с тях се качват и модифицирани настройки на някои от програмите, така че всичко да е готово за работа и на български веднага след инсталацията. И последно – на диска има набор от четива обясняващи що е то свободен софтуер и какви са ползите от него, както и връзка към полезни ресурси в Интернет.
@lokster: Относно малкото програми: отговора е един: ВРЕМЕ, по-скъпо от злато време (което не ми достига). На компютъра си имам голям списък от програми, които чакат да бъдат включени. Но за всяка от тях трябва малко тестване, описание, изображение, проба как се инсталира автоматично, а аз нямам това време, защото движа и други проекти. Ако някой ми помогне с тези неща, ще видиш разширена версия на диска още през ноември 🙂 Ако ли не – ако успея през зимната ваканция (или през пролетната, когато успея) – веднага след това.
Относно защо точно тези програми: ами защото това са свободни аналози на ВСИЧКИ програми които се изучават и ползват в момента в училищата, така че реших това да е базисния минимум с който да започна.
За програмите които не са многоплатформени: да, защото основния ми критерии за избор е: стабилна работа, лесен за учениците интерфейс, локализация на български. Така че тези които съм подбрал според мен са отговаряли най-добре на тези изисквания. Пък и по-важно според мен е да разберат какво е това качествен свободен софтуер – те ще се оправят по-нататък.
Относно приликата с TheOpenCD: има си хас – аз съм базиран на него 🙂 Все пак това е духа на свободния софтуер – да се опреш на постигнатото от други и да надграждаш над него. И да направиш това, което ти пък си създал, отново достъпно и в полза на общността. Този диск би бил невъзможен без всички преди мен!
Успех и на вашия сайт! Аз също минавам на Убунту, така че вече съм ваш фен и читател 🙂
Как да си пусна интернета .И предишната версиа неможеше да се свърже с интернет по лан кабел