Windows не прощава никому! Честна дума! Ето на – след години работа с Windows Explorer, толкова съм възприел начина му на организация и работа, че къде-къде по-хубави файлови мениджъри като Total Commander (и преди него Norton Commander) не можаха да ми станат привични за работа. Но някой ден ще победя тази зависимост… евентуално. 🙂
В тази връзка искам набързо да ви представя един чудесен двупанелен файлов мениджър за Убунту – Gnome Commander. По функционалност и външен вид той много напомня на Total Commander и работата с него е доста удобна. Сред основните му свойства са:
- двупанелен интерфейс с възможност за показване на различни папки/устройства във всеки панел;
- бърз достъп до съществуващи усстройства, чрез показваща монтираните в момента устройства;
- изпълнение на често използвани операции чрез функционалните клавиши F3-F10;
- вграден команден ред, за бързо изпълнение на команди;
- възможност за свързване към FTP сървъри;
- достъп до Windows мрежи;
- възможност за увеличаване на функционалността чрез различни добавки (plugins);
- вграден преглед на текстови файлове и изображения;
- инструменти за масово преименуване на файлове, за търсене, за сравняване на папки и др.
Програмата има леко спартански вид, което впрочем не е недостатък. Всички функции са видими и лесно достъпни. При желание програмата поддържа промяна на цветовата схема за изобразяване и на съдържанието на папките, както и промяна на иконите, представящи различните файлови типове.
Освен горните си черти, това което ми харесва в Gnome Commander e, че програмата е бърза дори при показване на съдържанието на папки с много файлове.
Gnome Commander може да се инсталира чрез Synaptic.
И понеже по-горе споменах Norton Commander – ето една негова достойна алтернатива, която работи в конзолен режим и е добре да я имате по ръка. Програмата е Midnight Commander:
Midnight Commander също може да се инсталира чрез Synaptic, а за стартирането и си пуснете един Терминал и в него напишете
mc
Толкова за този тип файлови мениджъри. Надявам се, че могат да бъдат полезни на онези от вас, които са изградили навици за работа с подобни програми.
Честно казано, лично за мен, този тип преглед на структурата на директориите е меко казано архаичен.
Дървовидното показване е много по-разбираемо и показва по-ясно йерархията на файловете и директориите.
Голяма работа като можеш да натиснеш F5 и да копираш от левия панел в десния…
Ако сега някой тръгне да твърди че с Midnight Commander или подобните файлови мениджъри се работи по-бързо, за съжаление няма да се съглася с него.
Работи се еднакво бързо, а понякога дори по-бавно.
Освен това, реално НЯМА разлика между някой съвременен двупанелен файлов мениджър, и Norton Commander отпреди 15 години. Разликите в общия случай са козметични.
Но… всичко е въпрос на вкус и на избор.
@lokster: Не съм съгласен с твърдението за архаичната структура… но това всъщност няма особено значение. Важното е, че има достатъчно хора, които са свикнали именно така да работят. За тях е добре да знаят, че с Линукс няма да им се налага да променят навиците си в това отношение.
Аз съм явно от „архаичните“ консерватори, защото за мен един истински файлов мениджър трябва да е двупанелен и да може да отваря директно в панелите всички видове архивни формати! Когато ми се налага да работя под windows (добре, че само на работа), използвам Altap (Servant) Salamander, а на моя домашен компютър – Krusader. Дразни ме само това, че засега няма достойна Gnome-базирана алтернатива (аз не харесвам много КДЕ, нищо че е по-развита среда) и бих се радвал на някое друго предложение. Между другото досега съм изпробвал следните: gentoo, BSCommander, nimf, Xfe, X-Files, Tux Commander, MC, Gnome Commander, Worker и Krusader и към момента най ми допада последния. Има най-голяма функционалност и удобен интерфейс, жалко че не харесвам КДЕ иначе щях вече да съм влюбен 🙂
иа з съм архаичен, така ми липсва един як Pc Tools…
Този ме разби, къде се сети точно за инструментите, загубени преди точно 15 години?
За онова горе и аз не съм много съгласен. Аз ползвах дистрибуциите на ТЦ, най-вече полската и всичко беше под пълен контрол, точно както името. Имаше стотици възможности, хиляди добавки и неизброими възможности за настроика. А за дърветата още НЦ можеше да ги показва, тъй че работата на просташкия джам експлодер може да се докара изключително лесно. Сега донякъде Конкверор успява да го замени, като има неща, в който ми е много по-удобен от ТЦ, като малко са нещата дето ми липсват, комбинации от копчета, сесии, някой добавки…