Ето, че денят дойде и новата, вълнуваща и още по-добра версия на Линукс дистрибуцията Убунту излезе! Тези от вас, които все още само са чували за Линукс и имат смътна представа за тази операционна система, няма да намерят по-добър момент от сегашния, за да добият впечатление от първа ръка.
Подходящо за вашия настолен, мобилен или нетбук компютър, новото издание на Убунту ще ви предложи широка хардуерна съвместимост, чудесна производителност (дори и на по-стари системи), добър набор от готови за употреба програми (от офис пакет, през торент клиент, до аудио/видео плеъри и забавни игрички), на практика пълна устойчивост срещу зловредни програми, стабилна работа без досадни рестартирания и сривове, и не на последно място – интуитивен интерфейс. При това напълно безплатно и без никакви ограничения!
От вас се искат само три неща:
- да имате вродено любопитство и желание да научите нещо ново;
- да посетите страницата на Убунту (http://www.ubuntu.com/) и да си изтеглите ISO файла на диска;
- да запишете файла на празен CD носител, след което да рестартирате компютъра и да се потопите във вълнуващия свят на свободният софтуер!














Нещо не намирам /boot/grub/menu.lst, ако го няма от къде се променя коя операционна система да стартира първо.
Ubuntu 9.10 не използва GRUB а GRUB2. При него конфигурацията е доста по-различна.
Намира се в /boot/grub/grub.cfg
Ако искаш да правиш промени в менюто, и искаш да се запазват след инсталиране на ново ядро (или изпълнение на update-grub), трябва да променяш не grub.cfg, а файла /etc/grub.d/40_custom.
Ако не можеш да се ориентираш в grub.cfg – интересуват те секциите
menuentry "нещо" {бла бла бла
}
След като направиш промените в 40_custom, трябва в терминал да изпълниш командата
sudo update-grubПробвайте PCLinux много по-добър е .Мога да напиша защо
„По-добър“ е въпрос на гледна точка. За едни е по-добър, за други не е.
Ето според мен в кое е по-лош в сравнение с Ubuntu:
– по-беден набор от приложения (т.е. по бедни софтуерни хранилища)
– по-нееднородна работна среда
– МНОГО по-малка общност
– не предлага нищо което го няма или не може да се сложи/настрои и в Ubuntu
– опитва се да копира някои концепции от Windows, което само обърква потребителите
Към момента Ubuntu е много по-популярен и по-добре поддържан от PCLinuxOS, а и не мисля че PCLOS е най-добрият избор за начинаещи потребители.
Лично мнение. Нека всеки го изтегли и тества и сам да си прецени.