Имаме приятна изненада за потребителите, следящи отблизо развитието на УСУ Линукс – днес пускаме публична тестова версия. Тя е първата по-завършена стъпка към УСУ 6.0.
Сред новостите, които ще откриете в тази версия са:
- Базирана на Убунту 10.10;
- Благодарение на множеството допълнителни софтуерни хранилища предлага по-актуални версии от тези в Убунту на много от програмите и техните компоненти;
- Има много висока степен на локализация на български език – вероятно няма да попаднете на друга операционна система, която да е по-достъпна в това отношение;
- Включени са необходимите компоненти за автоматично засичане и използване на GSM модеми и Broadcom базирани безжични мрежови карти (има нужда от тестове);
- Включва услугата Zeitgeist от Gnome 3.0. Тя записва действията ви (работа с документи, слушане на музика, гледане на филми, разглеждане на страници в Интернет, съобщения и др.), и в обобщен вид предлага записаното за използване между различните програми в системата ви. Една такава програма е Дневник на действията, предлагаща ви много по-лесно да видите какво сте вършили по-дни или часове. Често този метод е много по-интуитивен от това напр. да търсите някакъв файл или Интернет връзка, разчитайки само на паметта си:
- Файловият мениджър (Nautilus elementary) идва с нови възможности, сред които впечатление правят вграденият терминал (задейства се с F7) и изглед като триизмерни икони (clutter view – задейства се с F4; изисква да имате хардуерно видео ускорение). Допълнително от това, когато пуснете файловия мениджър с администраторски права, ненатрапчива информационна лента в горната част на списъка с папки и файлове, ще ви напомня да внимавате:
- Дебюта си прави нова за УСУ програма за организиране на задачи за изпълнение – Getting Things Gnome. Тя предлага лесен и интуитивен интерфейс, възможност за връзка с програми за напомнящи бележки, пощенския клиент evolution и онлайн услуги и може да ви помогне по-добре да подредите забързаното си ежедневие:
- На разположение е нов инструмент за генериране и промяна на програмата за начално зареждане на компютъра Grub. Програмата може да се пусне директно от живия диск, превръщайки го по този начин в лесно помощно средство за възстановяване на зареждането на Линукс (или други ОС), което винаги се загубва напр. при инсталиране на Windows:
След всичките тези новости следва обичайното напомняне: Това НЕ Е финална версия на УСУ 6.0! В този смисъл е възможно да се натъкнете на грешки, пропуски в настройките или други неочаквани неща. Поради това използването на тази версия е препоръчително да бъде само с тестова цел, а не на важни системи.
Има и неща, които все още не са налични в тази версия но ще бъдат във финалната. Най-важното от тях е използването на системната библиотека libjpeg-turbo, която e до 4 пъти по-бърза при компресирането/разкомпресирането на jpeg. Това потенциално ще доведе до забележимо по-малко натоварване на системата, особено при по-слаби системи, напр. нетбуци или по-стари компютри. Ако желаете да опитате тази новост още сега, е необходимо от Мениджъра на пакети да инсталирате пакета libjpeg-turbo. Друго невключено засега нещо са добавките на виртуалната машина VirtualBox. Все още не е обновено помощното ръководство за евентуални разлики спрямо това в УСУ 5.х. Също така има достатъчно голяма вероятност във финалната версия офис пакетът LibreOffice да замени сега използвания OpenOffice.
Ако УСУ Линукс ви харесва и желаете заедно да направим една още по-удобна и приятна за работа система, изпробвайте тази версия и споделете впечатленията си в нашия форум в темата УСУ 6.0 – тестова версия.
Можете да изтеглите тестовата версия на УСУ 6.0 от тази страница: http://download.learnfree.eu/learnfree/testing/
Също така, ако в момента сте с УСУ5 и сте инсталирали актуализациите към момента на писане на тази статия, може да инсталирате тестовата версия на УСУ6 върху флаш-памет чрез вградената програма live-usb-install (от менюто Програми -> Системни инструменти -> LiveUSB Инсталиране).
Повече информация относно работата с нея, както и връзка за изтегляне (включително и Windows версия) има тук – http://skss.learnfree.eu/archives/1617
@and1soma всъщност успявал ли си досега да инсталираш някакъв Линукс върху този диск?
Ако има такъв случай, може да опитаме да вземем от него библиотеката libparted и още няколко (които съдържат функциите за дискови манипулации), да ги сложим в стартиран жив диск и да видим какво ще стане 🙂
Еми да аз вече от половин година само с Линукс/Убунту работя, но незнам и аз как ми хрумна да го слагам този Winбоз…т.е. знам де, както казах по-горе заради едно момче да играе на игри.. т.е. на need for speed, gta и такива който не тръгват под Линукс (по-точно на моя компютър, виждал съм на други да им тръгват, но техните компове са къде къде по-бързи), а и аз исках малко да си припомня старата бозица..
,но както и да е аз викам да прикратим „конференцията“, че вече го обърнахме на чат или форум.. 😉 .Аз се заемам да записвам на дискове и така..като успея да метна УСУ-то ще пиша.. 🙂
Успех! Пиши ако има някакви други спънки 🙂
Реших да пробвам шестицата на един по стар-таралясник. На този е четворка, на лаптопа петица. Инсталирах я и тръгна. С безжичен ЮСБ адаптер интернета върви, адаптера е на ТП Линк. А с вградена карта за безжичен не тръгва. В информация за системата отчита хардуера, на мрежовите връзки не излиза. Опитвах няколко пъти да инсталирам драйвера от диска през безжични драйвери, инсталира се, но не става нищо. Картата е ЕДУП. С ЮСБ карта от същата марка тръгва. Картата е нова, помислих, че е негодна, ходих и ми я смениха – същия резултат..По принцип няма проблем да ползвам другия начин, но все пак предпочитам вътрешна карта, по-прибрано е, в същото време е с по-голяма антена. Друго за сега не съм забелязал, Дистрибуцията е добра, Редмондци ряпа да ядат.
Ако дадеш малко повече информация относно компютъра (лаптоп, предполагам), както и точен модел на безжичната карта която не работи, ще е добре.
Например, изпълни в терминал
lspci -nn
lsusb
И прати резултата (ако не си сигурен точно каква е безжичната карта).
Здравейте момчета . Тегля си УСУ 6 мини за един приятел и трагва да се сваля директно без инфо за чек сум .Та вапроса ми е каде да го намеря за да се проверя ?
Можеш да намериш всичко тук: http://download.learnfree.eu/learnfree/