С удоволствие ви съобщаваме, че от днес са достъпни за изтегляне нови версии (6.0) на УСУ Мини и УСУ Десктоп. Като следваща стъпка по пътя от развитието на УСУ Линукс, те ви предлагат следните по-забележими новости:
- Графична среда и приложения, базирани на Убунту Линукс 10.10;
- Допълнителни оптимизации за бързодействие. От близо 4 пъти по-бърза обработка на JPEG (благодарение на libjpeg-turbo), през подобрено управление на динамичната смяна честотата на процесора и хардуерно ускорение на flash, до използване на виртуалната памет – УСУ ще ви осигури бърза работа, каквото и да правите;
- Усъвършенствана инсталация. Освен досега съществуващите начини за инсталиране на УСУ, дебюта си прави и инсталатора за Windows – wubi. Благодарение на него използващите Windows могат да инсталират УСУ като обикновено Windows приложение и да го използват пълноценно;
- Вградена графична програма за възстановяване и промяна настройките на програмата за начално зареждане GRUB (Grub Customizer). С нейна помощ можете лесно да си върнете възможността за зареждане на всички операционни системи в случаи на повреда (напр. след инсталиране на Windows);
- По-пълна локализация на средата – към момента УСУ вероятно е най-добре преведената операционна система на български език;
- Подобрено засичане и управление на хардуер, в т.ч. на безжични карти на Broadcom;
- Нова услуга(Gnome Zeitgeist), помагаща ви бързо да откриете файловете, по който сте работили, страниците които сте разглеждали и др. подобни улеснения;
- Приложение за автоматична смяна на тапета на работния плот (crebs);
- Нов видео конвертор – vidrop. За първи път с версия за Линукс, vidrop идва с прост и разширен режими на работа, благодарение на които ще можете да направите видео файлове, съвместими с множество външни устройства*;
- Приложение за отчитане на времето (Hamster Project) , чрез което можете да водите точен отчет колко време сте прекарали в изпълнението на дадена задача*;
- Ново приложение за организиране на задачи (Getting Things Gnome), предлагащо интеграция с пощенския клиент, бележки, онлайн и други услуги;
- Ново приложение за периодична таблица – Gelemental.
Допълнително от горните неща са и обновеното ръководство, актуалните версии на голяма част от програмите и множеството допълнителни хранилища, благодарение на които системата остава актуална за дълъг период от време.
Повече за версиите и връзки за изтегляне можете да намерите на сайта на УСУ – http://learnfree.eu/
Скоро очаквайте и УСУ Нетбук 6.0!
Забележка: За тези от вас, които в момента използват издадената преди време тестова версия на УСУ, е препоръчително да направят нова инсталация с официалната версия. Причината за това е, че част от допълнително внесените оптимизации са налични само в нея.
Явно чата е бъгав.
С Firefox 4.0b8 – не работи
С Opera 11 – също не работи.
Само с Chromium работеше.
Пробвах и Windows версията през WINE – инсталира се и успявам да се логна с потребителското име което си дал.
Видеочат е почти немислимо да работи под WINE, но все пак пробвай 🙂 Може пък да те изненада…
Най-накрая реших да си инсталирам и аз УСУ 6. Забавих се, защото хич не обичам да преинсталирам толкова често. Първо се впечатлих от бързината с която се инсталира. А след това и от всички нововъведения. Обаче не разбирам какво движение правя с мишката, та в един момент всички отворени прозорци стават по-малки!? И може ли да се махне тази опция? И друго – При УСУ 5, когато увеличавам размера на основния панел, се увеличават всички икони по него, а в УСУ 6 някои се увеличават, други си остават мънички, каквито са били (примерно флаговете за клавиатурната подредба). Това може ли да се оправи?
Прозорците става малки, когато бутнеш мишката в долния ляв ъгъл на екрана. Това позволява бързо превключване между отворените прозорци или минимизирането им (в MacOS има подобна възможност).
Можеш да я изключиш от Система – Предпочитания – Ефекти – проста настройка
Там отиваш на раздела „Краища“, щракаш върху долния ляв ъгъл на нарисуваия екран, и от падащото меню избираш „Няма“.
Все пак, опитай да свикнеш с тази опция – веднъж като привикнеш с нея, изобщо не използваш ALT+TAB 🙂
Втория „проблем“ се дължи на това, че УСУ използва индикатор-аплети вместо досегашните аплети за панела на GNOME.
Те работят по-различно, и е съвсем нормално иконките им да остават малки. Всъщност, така е замислено.
В един момент, всички иконки които виждаш в горния десен ъгъл ще придобият такова поведение, така че няма връщане назад.
А изобщо ли няма начин да се увеличат тези икони по панела? Става въпрос за човек, който не вижда добре и така не му вършат работа. Ако няма начин, ще оставя УСУ 5.
Засега – не. За съжаление тази част от интерфейса не зависи от нас. Иначе и ние не харесваме фиксирания размер на иконите в индикатора.
Нали едно от хубавите неща на линукс е, че може да променяме всичко във външния му вид!? За мен е малко странно защо в новите издания на Убунту се въвеждат такива ограничения. Имам човек с намалено зрение и на долния панел оставям само 3-4 огромни икони, само с нещата които ползва. Още от предното издание на Убунту имам проблем с комбинираните аплети, а сега и тази новост с малките икони… Стои си човека със стара версия без ъпдейти. Не знам колко е правилно и какви са рисковете, но поне може да използва компютъра си.
За да съм честен, не мисля че Canonical има избор за Ubuntu, просто защото от Gnome обявиха, че щом излезе Gnome 3, то Gnome 2 спира да бъде подържано, а точно то се използваше за Ubuntu досега.
Избора пред Canonical беше или да приемат Gnome-Shell или да направят нов интерфейс от нулата. Тъй като от Gnome бяха обявили, че ще използват Mutter за Gnome 3, Canonical създадоха Unity под 10.10 да е с Mutter, но то се оказа много зле. Борбата Compi vs Mutter се оказа ябълката на раздора. А и Canonical не харесваха че API на gnome-shell не се разбира добре с DBus, което означаваше големи проблеми за Appmenu, което зависи адски много от DBus.
При всички положения, всички нас – потребителите на Линукс ни очакват интересни времена. 🙂 А иначе ако се следват моментните тенденции на развитие на KDE и GNOME, в един момент може KDE да стане по-близо до това, което харесвам в момента в GNOME… Ще поживеем, ще видим.
Всъщност поне засега под капака Ubuntu си оставя GNOME, с програми като Nautilus, Banshee, Tomboy и т.н.
Наскоро излезе GTK 3, което означава че тези програми би трябвало скоро да бъдат портнати за нея, разликата е само в Desktop Shell. Макар че тази разлика е адски малка, защото и трите нови GTK Shell-а – Unity,Gnome-Shell си приличат адски много и има само разлики като различни имена на лаунчерите, compiz или Mutter и appmenu.
XFCE, LXDE, че дори и KDE ще са много по-близо до GNOME 2.
Интересно ми е как ще запазите стандартното GNOME, защото сега в 11.04 като Compiz е разрешен Shell-а автоматично става Unity.
А и не знам дали Ubuntu няма да предпочете QT пред GTK, защото всичката тази мания с Unity 2D и включването на QT библиотеки в 11.10 си мисля, че означава нещо…