Напоследък повечето от мобилните оператори имат оферти, включващи предоставянето на 3G модем. С негова помощ лаптопа ви се сдобива с мобилен интернет почти навсякъде, стига да е в обхвата на съответния мобилен оператор.
Въпреки, че предлаганите 3G модеми традиционно не идват с никакви официални Линукс драйвери или поддръжка, използването им не е мисия невъзможна, както сами ще се убедите, прочитайки тази статия.
Забележка: За най-актуална информация за поддържаните устройства вижте таблицата в края на статията.
За целите ѝ са изпробвани 3 различни 3G модема – Vodafone Mobile Broadband K3765, Huawei E122 и Huawei E220. И трите модема са изпробвани успешно с поледната официална версия на българската Линукс дистрибуция УСУ Мини – 6.1. Доколкото останалите два варианта на УСУ – Десктоп и Нетбук се базират на УСУ Мини, резултатите с тях ще са аналогични.
3G модемите са изпробвани по два начина:
1. Осъществяне на връзка чрез Мениджъра на мрежи.
Мениджърът на мрежи е вградена част от УСУ Линукс и е първия логичен начин да се използва 3G модем. Стъпките за това са:
- Свържете 3G модема към компютъра и изчакайте поне 30 секунди (препоръчително – минута).
- Цъкнете на иконата за Мениджъра на мрежи и проверете дали в менюто има пункт Нова мобилна връзка (GSM)
- Изберете я и в показалият се прозорец следвайте стъпките по избиране на мобилен оператор
- След затварянето на помощника, вече би трябвало да имате активна връзка. За всеки случай цъкнете на иконата на Мениджъра на мрежи и проверете дали връзката е активна. Ако не е – цъкнете на името ѝ.
Забележка: Понякога връзката не работи след първоначалното настройване. В такъв случай опитайте да изключите и включите повторно 3G модема, след което изберете връзката от иконата на Мениджъра на мрежи.
Ако не успеете да се свържете чрез посочените по-горе стъпки има и алтернативен начин.
2. Използване на скрипта sakis3g.
Това специално написан скрипт, предназначен да улесни използването на 3G модеми. Той не е част от УСУ, но може да бъде изтеглен от Интернет, след което да се използва.
- Изтеглете архив с последната версия на скрипта от http://www.sakis3g.org/versions/latest/i386/sakis3g.gz и го запазете в избрана от вас папка, например на Работния плот.
- Цъкнете с десен бутон върху изтегления архив и от показалото се меню изберете Разархивиране тук.
- Влезте в папката, в която сте разархивирали съдържанието на архива. Там трябва да има файл с името sakis3g. Цъкнете с десен бутон върху него и от показалото се меню изберете Свойства. В отворилият се прозорец идете в подстраницата Права и сложете отметка срещу опцията Да може да се стартира като програма. Затворете прозореца.
- Цъкнете два пъти върху sakis3G, за да стартирате скрипта. От показалият се прозорец изберете бутона Изпълняване.
- Вече би трябвало да виждате основния графичен интерфейс на скрипта. Изберете Connect with 3G.
- Следващите стъпки са да избете точка за достъп (APN; обикновено се засича автоматично) и да въведете име/парола за осъществяване на връзката (различни, в зависимост от оператора; напр. при МТел са mtel/mtel).
- След изпълнение на горните стъпки, скриптът ще опита да осъществи връзка и при успешна такава, ще се покаже прозорец, потвърждаващ това.
Забележка: След осъществяване на връзката, скриптът предлага и допълнителна функционалност, като например създаване на стартер за тази връзка на работния плот, показване на информация за изразходвания трафик и др.
Горните два начина за използване на 3G модеми под УСУ са валидни и за Убунту. При първия обаче, ще се наложи да се уверите, че имате инсталирани пакетите usb-modeswitch и usb-modeswitch-data. Те отговарят за превключването на режима на разпознаване на много от 3G модемите, които поначало се разпознават като виртуални CD-ROM устройства (съдържащи в случая ненужни драйвери за Windows). Допълнително от това е добра идея да разполагате с максимално актуална версия на Мениджъра на мрежи. Нея можете да си я осигурите чрез добавяне на следното хранилище от Мениджъра на пакети:
ppa:network-manager/trunk
След добавянето му е необходимо да презаредите информацията за хранилищата и да инсталирате предложените обновления.
Благодарности на нашите читатели и потребители maskarad и 4i4obengy, съответно за предоставянето на 2 3G модема и информацията за скрипта sakis3G. При успешно изпробване на други 3G модеми, тази статия ще бъде допълнена с информация и за тях.
Устройство | Метод 1 | Метод 2 |
Alcatel X220L | – | Да |
Vodafone Mobile Broadband K3765 | Да | Да |
Huawei E122 | Да | Да |
Huawei E220 | Да | Да |
Vodafone Mobile Connect K3565-Z | Да | Да |
Huawei E173 | Да | Да (Виваком) |
Тeltonika USB/H7.2 | Да | Да |
ZTE MF632 | – | Да |
сега по темата… sakis3g си разпозна ZTE… поиска PIN и… се кънектна… 🙂
ето и два репорта:
Please report following text:
Sakis3G version: 0.2.0e
Using embedded Usb-ModeSwitch version:
* Version 1.1.3 (C) Josua Dietze 2010
Kernel version: 2.6.32-22-generic
Architect: i686
Selected UI is: kdialog
Interface: P-t-P (ppp0)
Network ID: 28405
Operator name: BG GLOBUL
APN: globul
Modem: MF632
Modem type: USB
Kernel driver: option
Device: /dev/ttyUSB0
Variables: –interactive –pppd APN=“globul“ USBDRIVER=“option“ MODEM=“19d2:0001″ DISPLAY=“:0″ DESKTOP=“Desktop“ LOCALAUTHORITY=“/tmp/libgksu-lqiAbe/.Xauthority“
Connection Information
Interface: P-t-P (ppp0)
Connected since: 2011-06-30 05:33
Kilobytes received: 1756
Kilobytes sent: 212
Network ID: 28405
Operator name: BG GLOBUL
APN: globul
Modem: MF632
Modem type: USB
Kernel driver: option
Device: /dev/ttyUSB0
IP Address: 10.8.xx.xxx
Subnet Mask: 255.255.255.255
Peer IP Address: 10.64.64.64
Default route(s): 10.64.64.64
Аз имам един ZTE MF632 на разположение и не ми трябва. Иначе под Увунту 10.10 си работи (открива го). Но не съм правил връзка, че картата от години е закрита. 🙂
Накой не иска ли да удари едно рамо. От една седмица се мъча да пусна човешки E173 под Ubuntu 8.04
С NM тръгна веднъж и спря почти жеднага. Със скрипта отвреме на време тръгва. С оригиналния драйвер за Linux върви но нм. бавно и не се показва в NM което обърква почти всички графични програми. Браузърите тръгват в offline резим, майла също. Хем изрично питах в БТК дали върви нормално. По добре на тела да си бях пуснал че става като модем
Възможно е под Убунту 8.04 поддръжката на този модем да не е така добра както в по-новите издания. В темата имаме обратна връзка от потребители с такъв модем, които успешно са го използвали под Убунту 10.10 и УСУ 6 (което се базира на Убунту 10.10)…
С Movistar 3G върви мн. добре. Могат и SMS да се изпращат но все още нямам никаква идея как да кажа на NM че Movistar е интернет връска.
Преминах от УСУ Десктоп 7 на УСУ Десктоп 8.1 . Имам модем Huawei E173 който на 7-мицата вървеше без проблеми, по първия метод. В 8.1 тръгна само по втория начин. Странно защо се получи така.