След дълга разработка и усилени тестове, с удоволствие ви представяме новото издание на УСУ Десктоп, версия 8.1!
За все още незапознатите – УСУ Десктоп е нашата напълно свободна Линукс-базирана операционна система, съдържаща в себе си изключително богата софтуерна колекция. Специално внимание е обърнато върху възможността да може безпрепятствено да се използва в сферата на образованието – голяма част от софтуера ѝ (над 30 програми) са с образователна насоченост и покриват много от изучаваните дисциплини в училище – математика, езици, география, физика, химия, информатика и др. В допълнение на програмите от горепосочените области, има и множество програми, свързани с работа с мултимедийни файлове, офис задачи, както и пълно Интернет изживяване – в съвкупността си всичко това прави УСУ Десктоп 8.1 много подходящо и за домашни потребители, които желаят да имат възможно най-функционална операционна система с минимум.
УСУ Десктоп 8.1 се базира на по-рано излязлата УСУ Мини 8.1, като унаследява от нея основните ѝ особености: работна среда KDE 4.9; лесно споделяне и контрол на отдалечен компютър чрез помощта на известната програма TeamViewer; универсален клиент за бързи съобщения Pidgin; пълноценно разглеждане на ресурси в Интернет и електронна поща, благодарение на Mozilla Firefox и Mozilla Thunderbird и много други.
Освен гореизброените, спрямо миналогодишното издание на УСУ Десктоп, версия 8.1 съдържа следните промени:
- Най-актуалната към момента версия на работната среда KDE – 4.9.1
- Някои от характерните за работната среда Gnomе програми са заменени от техни алтернативи за KDE – програмата за рисуване Gnome paint е заменена от KolourPaint (http://kolourpaint.sourceforge.net/); мениджърът на снимки Shotwell е заменен от DigiKam (http://www.digikam.org/); редакторът на видео OpehShot е заменен от Kdenlive (http://www.kdenlive.org/); инструмента за архивиране FileRoller е заменен от Ark; програмата за четене на емисии от Интернет Liferea e заменена от Akergator (http://userbase.kde.org/Akregator) и др. В общия случай обаче, въпреки промяната, старите потребители на УСУ Десктоп не би трябвало да бъдат затруднени от горните промени – новопредставените програми често са почти идентични като начин на работа, а и като общ вид с тези от УСУ Десктоп 7;
- Нова програма за дизайн на електронни схеми и платки – Fritzing (http://fritzing.org/);
- Интегрирана среда за разработка на Qt – Qt Creator (http://qt.digia.com/product/developer-tools/)
- Нови инструменти за достъпност на работната среда, включващи виртуална клавиатура, инструмент за мишката, екранен четец и др.;
- подобрена поддръжка на Windows програми и игри, чрез използване на най-актуалната версия на WINE
- Поради недостатъчна надеждност на този тип инсталиране, УСУ Десктоп идва без поддръжка на инсталация от среда Windows чрез помощта на инструмента Wubi. Като вариант за изпробване остават пускането на УСУ в жив режим от DVD носител или flash памет, както инсталирането във виртуална машина. Инсталирането във виртуална машина е най-лошият вариант, тъй като тогава производителността е силно осакатена.
Както и досега, УСУ Десктоп 8.1 идва във версия за 32 и 64 битови процесори. За притежаващите 64 битов процесор и системна памет над 3 GB, 64 битовото издание на УСУ Десктоп е силно препоръчително, защото ще осигури по-адекватна производителност и по-добро използване на системните ресурси.
Повече за УСУДесктоп 8.1 можете да научите на адрес: http://learnfree.eu/desktop/features. Можете да споделите вашите впечатления, предложения и затруднения във форумите ни: http://forum.learnfree.eu/.
Желаем ви приятни мигове в компанията на УСУ!
@Slaker: Относно забелязаните от теб неща – ще трябва да проучим. Относно речника – има, просто не си го открил… 🙂 Намира се в Офис – Многоформатен речник (GoldenDict) и освен, че има аналогична речникова база със споменатия от теб, има и някои допълнителни удобни функции.
Вярно за речника хич не съм погледнал там 🙂
Така, kstars го има тоя проблем и в Slackware. Явно е проблем на кде-то или на самата програма. Флаша показва негативно изображение, но това мисля, че си беше проблем на убунту от някаква версия нагоре.
Негативното изображение във флаш-а се оправя като щракнеш с десен бутон върху плейъра, и от настройките му изключиш хардуерното ускорение.
Едно дребно бъгче – в кде менюто сте сложили за USU Manual следния ред:
evince /opt/usu/documentation/usu-manual.pdf.gz, обаче evince не е инсталиран, а и /opt/usu/documentation/usu-manual.pdf.gz не го откривам.
При обновяване на хранилищата и инсталиране на последната версия на пакета usu-desktop-skel, ако потребителя се съгласи да бъдат върнати стандартните настройки на средата, стартера в менюто вече ще бъде правилен.
Светли и краси, привет! Имам питане – ползвах една програма YUMI, с която искам да кача няколко дистрибуции на една голяма флашка. И понеже USU я няма в списъка, избрах като дистрибуция KUBUNTU 12.04 и ISO файла на УСУ, като се надявах че така ще тръгне. Да, ама не. Може ли да ме ориентирате какво трябва да пипна, за да работи? Явно е името на някой файл в някои от .CFG файловете, но като не знам къде трябва да пипна?!? Ако е нужно да дам още някаква информация, питайте…
Предполагам че промените трябва да са в някой от следните редове:
label live
menu label ^Run Kubuntu from this USB
kernel /multiboot/kubuntu1204/casper/vmlinuz
append cdrom-detect/try-usb=true noprompt boot=casper floppy.allowed_drive_mask=0 ignore_uuid live-media-path=/multiboot/kubuntu1204/casper/ initrd=/multiboot/kubuntu1204/casper/initrd.lz splash –
label live-install
menu label ^Install Kubuntu to a Hard Disk
kernel /multiboot/kubuntu1204/casper/vmlinuz
append cdrom-detect/try-usb=true noprompt boot=casper floppy.allowed_drive_mask=0 ignore_uuid live-media-path=/multiboot/kubuntu1204/casper/ file=/cdrom/preseed/kubuntu.seed only-ubiquity initrd=/multiboot/kubuntu1204/casper/initrd.lz splash –
Дани, опитай просто на готовата флашка, да прекръстиш файла на initrd.lz на initrd.gz – мисля че това ще е достатъчно… 🙂 Ако ли не – пиши.
Светли, благодаря – стана. Аз гледах имената на файловете – явно не съм догледал разширението.