На тази страница можете да откриете подробно сравнение между последните две версии на Убунту и на Windows, които засягат инсталацията, времената за зареждане и спиране, заеманият обем, общата производителност и още куп др. показатели. По-долу реших да сложа извадки от нея, за онези които изпитват затруднение с английския език или пък искат да получат представа набързо.
Естествено гледайте на показаните данни винаги с едно наум – никога не можа да се гарантира, че са напълно достоверни или универсални. И все пак мисля, че от тях можете да извлечете определени изводи, касаещи темповете на развитие на Линукс (в лицето на Убунту) и на Windows през последните години.
Тестовете са проведени на една и съща система с процесор Intel Core i7 920, 6ГБ системна памет, 2х500ГБ твърди диска. Показаните по-долу резултати са средни от обикновено 3 последователни опита. От страна на Убунту са използвани последната официална версия 8.10 и последната алфа версия 9.04. От страна на Windows това са Ultimate версиите на Vista и бета версията на Windows 7. Всички инсталации са правени без никакви последващи оптимизации и настройки и системите са обновени с последните си кръпки преди началото на тестовете. С тези уговорки нека разгледаме по-интересните резултати:
- Време за инсталиране на операционната система.
Измерено е в секунди от момента на пускане на компютъра до момента на зареждане на работеща система:
Разликата в полза на Убунту е очевидна. Трябва да се отчете фактът, че по време на инсталация Windows пуска тест за да прецени възможностите на системата.
- Брой цъкания с мишката за извършване на инсталацията.
Това е трудно да бъде наречен представителен тест, но пък има така да се каже психологическо значение по отношение на възприемане на процеса на инсталация като по-лесен:
Резултатът макар и непредставителен е интересен – двойно по-малко цъкания за Убунту. Това, което не е споменато и е липсата на последователни рестартирания за завършване на инсталирането при Убунту и наличието на доволно количество такива при Windows – нещо лично изпитано от мен наскоро по време на инсталацията на бета версията на Windows 7.
- Използвано дисково пространство след инсталацията.
Напомням отново, че няма добавян никакъв допълнителен софтуер:
Разликата е меко казано потресаваща в полза на Убунту. Windows независимо в коя от версиите си, заема между 4 и 5 пъти повече дисково пространство. Няма как да не спомена, че в тези под 2,5ГБ Убунту побира доста пълна колекция от приложения – офис пакет, пощенски клиент, интернет четец, торент клиент, редактор на изображения и какво ли още не. Това, което е учудващо лично за мен, са твърденията на Microsoft, че Windows 7 ще бъде оптимизиран за нетбуци. При обем между почти 8 и 11ГБ мога да видя един куп нетбуци, които просто няма да могат да поемат тази операционна система. Още повече, че това е „гола“ ОС и тепърва ще трябва да си добавяте всичките необходими ежедневни програми, които немунуемо ще заемат още място.
- Времена на зареждане и спиране.
При времената за зареждане може да се каже, че резултатите са по-изравнени, като трябва да се отчете, че тук Windows 7 бие Убунту с почти 10 секунди:
През пролетта ще видим, дали обавеното за Убунту 9.04 силно съкратено време за зареждане ще се окаже вярно.
При спирането определено Убунту се справя по-добре и всъщност взема преднина през Windows
- Дискова производителност.
Тук са проведени 4 теста: копиране на големи файлове от USB на твърд диск; копиране на големи файлове между два твърди диска; копиране на малки файлове между USB и твърд диск; копиране на малки файлове между два твърди диска. Големите файлове са били 39 в една папка с общ размер от 399 МБ, а малките – 2154 в 127 папки с общ размер 603 МБ. Ето и резултати от тестовете:
Windows 7 може да се похвали с най-бърз транфер при копиране на големи файлове между два диска, където е редно да се отбележи, че изпреварва Убунту с приблизително секунда. За сметка на това при копирането на малки файлове се представя близо 5 пъти зле от Убунту и 4 пъти от Vista.
Предварително искам да предупредя, че целта на тази статия не е да разпали поредния глупав спор под линия за това, коя операционна система е по-велика. Целта и е чисто информативна с надеждата, че може да бъде от полза за някои от вас.
Много интересно ❗ За бета Windows 7 е доста добре спрямо Vista.
Ubuntu се справя страхотно до тук(в момента съм под 8.10)не съм гасил
компютъра повече от месец и е стабилен като скала 😀 На лаптопа не
ми се сменя Hardy-то все още,понеже си работи идеално.
Седмицата е голям залък от към хардуер за моя компютър.Бях я инсталирал,
но нещо не сработи както трябва,както и Vista,по рано.Няма подръжка за
лан и видео.Но здраве да е!Нали си имаме свободни ОС.На мен лично ми е
предостатъчно. 😛
Шило в торба не седи. Преди години беше обяснено защо ГНУ/Линукс стартира по-бавно, ето тук:
http://yovko.net/download/mirrors/linuxcenter/html/paper/basics.html#3
Това, че бозата си спестява някой проверки, като да изчете SMART и да провери файловата система е само в ущърб на потребителите й, които никога не са сигурни за безопасното съхранение на данните си.
От друга страна няма нещо, което свободния софтуер да не може да постигне. Убунту зарежда доста бързо на ЕЕЕ. Има много разработки за ускорено зареждане. Има японска версия на Кнопикс, която има невероятно оптимизирано зареждане, по подобие на измисленото от сънародника ни Делян Делчев. Такива номера всеки сам може да направи и то бързо, подробности:
http://denchev.name/%d0%ba%d0%b0%d0%ba-%d1%81%d0%b5-%d0%bf%d1%83%d1%81%d0%ba%d0%b0-svn/286
Това е само един от десетките варианти. Спокойно може да си играете да включвате и изключвате неща, които да могат да се стартират или не.
Да не говорим, че на вградени системи зарежда за по-малко от секунда, а за тях боза просто няма.
И както казах в тази насоки непрекъснато има разработки, но по-бавното зареждане е за добро, но системата е достаточно добра да ни позволи да си трошим главата, щом искаме.
Последната новина за разработка, позволяваща бързо стартиране, която съм видял е тази:
http://linux-bg.org/cgi-bin/y/index.pl?page=news&id=5&key=400197838
5 до 20 секунди не е никак зле. С почти „ОС“ е невъзможно.
Дишайте ни праха пичове!
Обърках единия адрес, този е:
http://delian.blogspot.com/2008/12/debian.html
И да добавя, че не е необходимо да се рови човек в конзолата, за да си настрой реда за зареждане. Самия Светли го е обяснил много хубаво наскоро:
http://skss.learnfree.eu/archives/699
Аз пробвах тестовата версия на Moblin на лаптопа ми MSI M670. От флашката ми зарежда буквално за 5-10 секунди. Общо взето, се губи повече време в POST интервала на BIOS-a ми… 🙂
Защо не е спомената коя бета се използва точно? В момента над Win 7 се работи и доста често илизат нови версии (макар и неофициални). Последната изтекла версия се води за RC а като гледам датата на тестовете едва ли са с нея. Така, че нека изчакаме Final поне и тогава да ги сръвняваме 😉
@tisho все едно не е ясно какъв ще е разултата… Пък и то не е важно само това за колко време ти се зарежда ОС-а, а какво можеш да правиш след това с него (и как се държи докато го прави)…
Сравни произволна Бета-версия на Windows, с произволна Бета-версия на Убунту, примерно… Какво получаваш в единия случай, и какво получаваш в другия…
Лично аз не получих нищо от Бета-версията на W7. Само един Paint и Wordpad с променен интерфейс + няколко визуални екстри, които Compiz ги предлага от години.