Както може би знаете, нова версия на Убунту излиза като по часовник на всеки 6 месеца. Обикновено тя е нещо повече от просто осъвременяване на софтуера и в нея намират място нови решения, искани от потребителите промени и други неща с различна степен на полезност. За пример може да погледнете какви са основните акценти в задаващата се нова версия на Убунту – http://www.ubuntu.com/testing/gutsybeta. Ако вече имате инсталирана текущата версия, лесно може да я надстроите, като преминете през няколко стъпки:
1. Натиснете Alt+F2 и в прозореца, който ще се отвори, напишете следната команда: update-manager -c -d.
2. След като се отвори Диспечерът на актуализации, натиснете бутона Проверка, за да се опреснят софтуерните източници. В резултат на това, би трябвало да се появи съобщение за налична нова дистрибуция. Натиснете бутона Надграждане.
3. Ще ви се даде възможност да прочетете бележките към изданието-чисто информативна стъпка. Хвърлете им един поглед и натиснете Upgrade.
4. С натискането на Upgrade започва същинската подготовка за инсталация. По това време всякакви допълнително вкарани от вас източници на софтуер, ще бъдат временно забранени. Не се тревожете, след надграждането ще може бързо да ги включите отново.
5. Ако между текущата и новата версия има програми, които вече отпадат като част от Убунту, ще бъдете уведомени кои са те. Тук също няма повод за тревога. Обикновено на мястото на отпадналите идват нови, по правило по-добри.
6. След като подготовката приключи, ще видите информация какво предстои да бъде направено и приблизително колко време ще отнеме. За да продължите, натиснете Стартиране на надграждането.
Сега вече трябва да се въоръжите с търпение, тъй като на практика ще трябва да свалите от Мрежата един цял нов диск. Дано имате бърза (и неограничена) връзка… Когато изтеглянето на пакетите приключи, вече ще трябва да вземете по-дейно участие в надграждането, тъй като периодично ще трябва да потвърдите въпроси за една или друга програма. Нищо сложно впрочем, обикновено въпросите и възможностите за избор от ваша страна са ясни. Когато надграждането приключи напълно, ще бъдете подканени да рестартирате системата. Направете го и се радвайте на новите удобства в Убунту! 🙂
Важно пояснение: Преди да се захванете с надграждане е желателно основните метапакети на Убунту да са непокътнати – Ubuntu-desktop, Ubuntu-minimal и т.н. В противен случай могат да възникнат усложнения – счупени пакети, липсващи зависимости и др., които да ви помрачат радостта. И се надявам, че не сте се възползвали от услугите на Automatix (споко, ако се чудите какво е това, значи не сте застрашени 😉 )…
Ако пък не разполагате с бърза (и неограничена) връзка, или изобщо нямате такава, то тогава за вас са налице и други начини за надграждане. Повече за тях може да прочетете на: https://help.ubuntu.com/community/GutsyUpgrades
Ех да бях изчакал малко… :Р както и да е нали питах в една друга статия, ъпнах си всичко, отне ми около 2 часа имах време да се порадвам на новите екстри дори, настроих си най накрая Hz на монитора, Nvidia е част от убунтуту ми вече и още неща има, но тепърва ще откривам.
И един минус – десктоп ефекта нещо се прецака…дори ми го изписа както в точка 5. от тази статия, че ще го махне, беше хубава ексра, а по добро за момента не виждам. (говоря за „еластичните“ прозорци). Кагато си включа Ефекта и активните прозорци нямат „Top“ част…няма и никакво трепване. Но може и проблема да е индивидуален, за жалост снощи като си спирах компа, вместо POWER бутона съм натиснал слиййп и всичко се прецака за секунди…показа черен екран с някви символи) и се изключи. Следващото включване изписа че има проблем, зареждаше по проценти до момента в който стигна 100 и се рестартира, след което всички настройки се бяха „рефрешнали“ (Мозилата, честотата на монитора…)
сега ще си запиша всичко по важно и май ще направя уиндоуския вариант за оправяне на проблеми – преистал :- ( и ще взема да почета малко за бекъп вариантите на убунту и да свикна с тях, сега пак ще преразгледам статиите ако сте го обяснявали някъде да прочета. Предния път се оправих само с Рековери мода, пробвах и сега но ефект няма.
edit: Гледам че остават 13 дена, мисля да изчакам и без това ще настройвам всичко, направо ще си запиша на диск 7.10 🙂
joro, като гледам са се объркали достатъчно неща при теб. Е, случва се… 🙂 В случая ще е най добре да изчакаш само още две седмици и да си инсталираш новата версия при официалното и излизане. И то на чисто, за да се елиминират такива проблеми. А иначе начини за резервни копия много. Но най простото е – при инсталирането на Убунту си създай два дяла – един за главната директория (/) и втори дял за Домашната (/home). Така и да се сбърка нещо, може спокойно да направиш преинсталация на първия дял и пак ще ти се запазят настройките на всички програми, документи и т.н. Това в случай, че не не избереш да се форматира и /home дяла, разбира се. 😉 Или пък си направи един архив на цялата домашна директория и го качи на някакъв носител…
Благодаря за съвета!
Не предполагах че така ще се запази всичко…дори наскоро пак така се зачудих с какво да отворя един файл от мозилата, като цъкна на ‘опен’ и ме препращаше в HOME директорията, и аз шах и мат…ама нали съм свикнал с Program files папката на уина за това ми е още трудно ориентирането…вече ще знам кое да сейвам, предполагам после с копи/пейст само се наслагват и съм готов…
[…] тази за предишната версия на Убунту, който е описана тук. Категория Убунту (Ubuntu). Можете да четете коментарите […]